15 Haziran Cumartesi, 2024
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Sternberg Aşk Üçgeni Teorisi

Aşkın üç farklı türü

Yüzyıllardır insanlar aşk kelimesini tanımlamaya ve onu sınıflandırmaya çalışmışlardır. Türk Dil Kurumu aşkın tanımını “aşırı sevgi ve bağlılık duygusu” olarak yapmaktadır. Robert Sternberg ise aşk üçgeni teorisinde aşkı tanımlamak yerine aşkı sınıflandırmaya çalışmıştır ve aşkı yakınlık, tutku ve bağlılık şeklinde üç gruba ayırmıştır. Sternberg’in tanımına göre sizin aşkınız bu türlerden hangisidir?

Yakınlık kavramı birbirine anlayışlı olma, sağlıklı iletişim kurma ve sadakat gibi duyguları içermektedir. Tutku kavramı, cinsel arzular, fiziksel çekicilik, beğenme dürtüleri gibi tutku öğelerinden oluşmaktadır. Bağlanma kavramı ise kişinin seveceği kişiye karar vermesiyle başlamakta ve bu kişiyle yaşadığı aşka kendini adamasıyla devam etmektedir. Yakınlık, tutku ve bağlanmanın çeşitli şekillerde bir araya gelmesiyle sekiz aşk türü meydana gelmektedir. Bunlar;

1. Beğenme/Hoşlanma (Yakınlık):
Sadece yakınlık bileşenini içermektedir. Bu aşk türünde kişi duygusal yakınlık hissetmektedir. Karşısındaki kişiye karşı tutku ve bağlanma hissetmez.

2. Delicesine Aşk (Tutku): Bu aşk türü sadece tutku bileşenini içermektedir. Kişinin gerçekte aşık olduğu kişiye değil de kafasında hayal ettiği kişiye karşı aşkının bir saplantı haline dönüşmesidir. Halk arasında “kara sevda” olarak isimlendirilmektedir.

3. Boş Aşk (Bağlanma): Bu aşk türünde sadece bağlanma bileşenini içermektedir. Bir kişinin bir başka kişiyi sevdiğine karar vermesi, aşkını devam ettirmesi ama ilişkinin içinde yakınlık ve tutku barındırmaması boş aşk olarak isimlendirilmektedir.

4.Romantik Aşk (Yakınlık+Tutku): Romantik aşk içerisinde yakınlık ve tutkuyu barındırmaktadır. Kişiler birbirlerini beğenmenin yanı sıra fiziksel ve zihinsel olarak da birbirlerini çekici bulmaktadırlar.

5. Dostça Aşk (Yakınlık+Bağlanma): Dostça aşk arkadaşlarınızla olan ilişkilerinize benzemektedir. Bazı aşklarda tutku aradan uzun zaman geçince yerini bağlılığa bırakabilmekte ya da romantik bir aşk ilişkisi arkadaşça aşka dönüşebilmektedir.

6. Aptalca Aşk (Tutku+Bağlanma): Aptalca aşk türünü benimseyen kişiler genellikle tanıştıktan sonra çok hızlı bir şekilde evlenmektedirler. Tutkunun azalması ise bu aşk türünde genellikle hayal kırıklığına ve strese yol açmaktadır.

7. Mükemmel Aşk (Yakınlık+Tutku+Bağlanma): Birçok insanın istediği aşk türü olarak geçmektedir. Yakınlık, tutku ve bağlanmanın olduğu mükemmel aşk genelde daha kaliteli ve daha sağlıklı ilişkilerde görülmektedir.

8. Aşksızlık: Üç unsurun hiçbiri bu aşkta türünde bulunmamaktadır. Bu tür ilişkiler bir nedene bağlı olmaktadır. Zoraki yapılan evlilikler, zorunlu ilişkiler aşksızlığa örnek gösterilebilir.

Sternberg’in Aşk Üçgeni

Hazırlayan: Duha Damla Toprak

İlgili Yazılar

spot_img

Son Yazılar