15 Haziran Cumartesi, 2024
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Antikor Nedir ve Nasıl Oluşur?

Covid-19 pandemisi sonrası günlük hayatta kullanımı artan sözcüklerden biri olan “antikor”a yakından bakalım…

Son yıllarda hayatımıza giren pandemi sebebiyle test, aşı, antikor gibi tıbbi kavramların kullanımı artmıştır. Bu kavramlar genel olarak bilinmesine rağmen antikor terimi hakkında sahip olunan bilgi azdır. Gerçekten nedir bu antikor?

Antikor, vucüdumuzda bulunan ve bizim için zararlı olan antijen adı verilen maddelerle savaşmak için plazma hücrelerinin sentezlediği proteinin yapısındaki moleküle verilen addır. Antikorlar antijenlere özeldir bu yüzden her bir antijen için farklı bir antikor üretilmesi gerekir. Antikorların çeşitli işlevsel özellikler barındıran IgG, IgM gibi 5 farklı türü vardır.

IgG antikorları, kanımızda ve vucüdumuzdaki dokularda en yoğun olarak bulunan antikor türüdür.IgG antikorları, vucüdümüzun enfeksiyonlara karşı sürekli olarak korunmasını sağlar. Aşılardan sonra vucüdun koruma sağlaması için kandaki IgG antikorlarlarının seviyesinin yükselmesi gerekir. Eğer kandaki IgG antikorları yeterli seviyede değilse bu enfeksiyonlara karşı bağışıklığımızın normalde göre zayıf olduğunu gösterir.

IgM antikorları, IgG antikorlarının aksine koruyucu ve sürekli bulunan antikorlar değillerdir. Vucüt enfekte olduktan sonra hastalık ile savaşmak için üretilirler ve vucüt hastalığa atlattıktan bir süre sonra kaybolurlar. IgM antikorları, genellikle dalak bölgesinde üretilir.

Günümüzde çok yaygın olan koronavirüs antijen testleri de özellikle bu iki antikorun varlığını ölçmektedir. IgG antikorunun pozitif olması kişinin daha önce hastalığı geçirmiş olmasına ya da olduğu koronavirüs aşısına bağlı olarak bireyde koronavirüse karşı bağışıklık olduğunu gösterir. IgM antikorunun pozitif olması ise kişinin koronavirüsu geçirmekte olduğunu ya da çok yakın zamanda hastalığı atlattığını göstermektedir. Antikorların pozitif olduğunu anlamak için test sonucunda antikor isimlerinin yanında çizgi olup olmadığına bakmak yeterlidir.

Son zamanlarda koronavirüsün tüm dünyada etkili olması sebebiyle yaşantımızda sık kullanmaya başladığımız kavramlardan biri de antikordur ve antikorlar sağlığımız için çok önemlidir. Bizim hastalıklardan korunmamızı ve onlarla mücadele etmemizi sağlar.

Görsel Kaynak

Kaynak

Kaynak

Kaynak

Kaynak

İlgili Yazılar

spot_img

Son Yazılar