15 Haziran Cumartesi, 2024
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Dünya’nın En Büyük Manastır Kütüphanesi: Admont Abbey

Dünya’nın en büyük manastır kütüphanesi olan Admont Abbey Kütüphanesi’nin ilgi çekici tarihini sizler için derledik!

Admont Manastırı Kütüphanesi, geç Avrupa Barok döneminin her şeyi kapsayan en büyük eserlerinden biridir ve Avusturya’da bulunur. İçerisinde etkileyici bir bütün oluşturmak üzere bir araya gelen çeşitli sanatsal türler, örneğin, mimari, freskler, heykeller, el yazmaları ve basılı eserler bulunmaktadır. Admont Manastırı Kütüphanesi, yüzyıllar boyunca toplanan bilgilerin bir deposu konumundadır.

Olağanüstü kubbe freskleriyle, Abbot Matthäus Offner tarafından yaptırılan geç Barok kütüphane salonu 1776’da tamamlandı. Kütüphanede bulunan yedi tavan freskleri aydınlanma ruhuyla doludur. Bu freskler insan anlayışının çeşitli evrelerini göstermektedir. Bu evreler düşünce ve konuşma ile bilimler ve sanatlar aracılığıyla başlar ve nihayet merkezi kubbede İlahi Vahiy ile doruğa ulaşır. Bu kubbenin altındaki durumlarda İncil’in çeşitli basımları ve Kilise Babalarının eserleri, kuzeydeki yan odada teolojik literatür, güneydeki yan odada ise diğer konularda kitaplar bulunur.

Bu manastırın heykeltıraşı Josef Stammel bu mekanda çok sayıda ve özenle hazırlanmış ıhlamur ağacı oymalarını yarattı. Burada özellikle çarpıcı şekilde vurgulanan grup ‘’Dört Son Şey; Ölüm, Kıyamet, Cennet ve Cehennem’’dir. Ek olarak, bunlar kütüphane inşa edilmeden önce oyulmuştur ancak daha sonra dahil edilmiştir. Bu oymalar oluşturulma şekli ile tam bir zıtlık sağlar.

Kütüphanede yaklaşık 70.000 cilt bulunurken, manastırda yaklaşık olarak 200.000 kitap bulunmaktadır. Bunların en değerlileri 1.400’den fazla el yazması ve 1500’den önce basılmış 530 adet kitaptır.

Benediktinerstift Admont. (n.d.). World Largest Monastery Library.

Hazırlayan: Dilan Sari

İlgili Yazılar

spot_img

Son Yazılar