30 Mayıs Perşembe, 2024
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Manisa’da Bulunan Ağlayan Kaya Niobe Efsanesi

Ağlayan Kaya Niobe Efsanesini gelin hep birlikte öğrenelim.

Niobe’nin trajik öyküsü Yunan mitolojisindeki en dokunaklı öykülerden biridir. Babası Anadolu’da -şu an Manisa’da bulunan Spil Dağı olarak bilinen- Sipylus Dağı’nın üzerindeki bir kasabanın kralı olan Tantalus’tur, ancak annesinin kim olduğunu tam olarak bilmiyoruz. Niobe’nin Broteas Pelops adında iki erkek kardeşi vardı.

Niobe büyüdüğünde Teb kralı Amphion ile evlenir. Bu onun hayatında bir dönüm noktası olur ve onu Yunan mitolojisindeki en trajik dramlardan biri olmasını sağlayan bir dizi trajik olaylar yaşanır. Niobe ve Amphion yedi erkek ve yedi kız olmak üzere on dört çocuk dünyaya getirmiştir.

İlahi ikizler Apollon ve Artemis’in annesi olan ve Teb’de yaşayan Leto’nun onuruna düzenlenen bir törende Niobe, kibirle on dört çocuğuyla övünür. Aslında Niobe, sadece iki değil on dört çocuğu olduğu için Leto’dan daha üstün olduğunu söylemiştir.

İkizler bu hakareti öğrendiklerinde öfkelenirler ve Niobe’nin çocuklarını öldürmek için hemen yeryüzüne inerler. Işık ve müzik tanrısı Apollon, Niobe’nin yedi oğlunu da annelerinin gözleri önünde güçlü oklarıyla öldürür.
Niobe, hayatta kalan son oğluna merhamet etmesi için Apollon’a yalvarsa da, Apollon’un ölümcül oku çoktan yayından çıkıp ölümcül bir isabetle hedefini bulur ve böylece Niobe’nin tüm erkek neslini yok eder. Doğanın ve avcılığın saf tanrıçası Artemis de, Niobe’nin yedi kızını öldürücü oklarıyla öldürür ve cesetlerini dokuz gün boyunca gömmeden öylece bırakır.

Çocuklarının katledilmesiyle yıkıma uğrayan Amphion intihar eder. Bazı versiyonlar, onun da çocuklarının intikamını almaya çalışırken Apollon tarafından öldürüldüğünü söyler. Ve böylece Niobe’nin tüm ailesi tanrılar tarafından birkaç dakika içinde yok edilmiş olur ve derin bir ıstırap içinde Sipylus Dağı’na koşar. Orada Tanrılara acısına bir son vermeleri için yalvarır. Zeus onun için üzülür ve duygularını taştan yapmak için onu bir kayaya dönüştürür.

Ancak, bir kaya olarak bile Niobe ağlamaya devam etmiştir. Kayadan akan sonsuz gözyaşları, bir annenin sonsuz yasının dokunaklı bir hatırlatıcısı gibi durmaktadır. Niobe bugün de çocukları için yas tutmaktadır ve insanlar onun silik görüntüsünün Manisa’da Spil Dağı’ndaki kireçtaşından bir kayalığa oyulmuş olarak hala görülebileceğine inanmaktadır; gözenekli kayalardan sızan su, onun bitmek bilmeyen gözyaşlarına güçlü bir gönderme yapmaktadır.

Kaynak

Görsel Kaynak

Hazırlayan: Ceren Çinkılıç

İlgili Yazılar

spot_img

Son Yazılar